Skip to main content

Skanery na targach CeBIT 2014

Już 10 marca Hanowerze rozpoczynają się międzynarodowe targi informatyczne, oprogramowania, sprzętu komputerowego i nowych technologii CeBIT 2014.

Wśród tysięcy wystawców z całego świata, będą też producenci dobrze nam znanych urządzeń do digitalizacji. Swoją ofertę zaprezentują między innymi takie firmy jak Image Access, Indus International, Quidenus Technologies, SMA Electronic Dokument czy Zeutschel. Na targach zostanie zaprezentowanych w sumie kilkadziesiąt skanerów, począwszy od formatu A3 aż do A0+, zarówno manualnych, jak i automatycznych. Są wśród nich konstrukcje znane i używane w polskich archiwach i bibliotekach (chociażby takie modele jak book2net RGB, Omniscan 14000 TT, Scan Master 2), ale producenci pokażą też kilka nowości.

Nie zabraknie również innych ciekawych konstrukcji. Przykładem mogą być skanery firmy Shenzhen Eloam Technology, które wyglądem przypominają lampki stojące na biurku, a w rzeczywistości są to urządzenia do skanowania. Ten chiński producent oferuje w sumie 69 modeli przenośnych skanerów, różniących się rozdzielczością i maksymalnym formatem skanowanego obiektu. Nie udało mi się niestety ustalić ceny tych urządzeń, ale może warto nimi zainteresować jakiegoś lokalnego dystrybutora. Moim zdaniem dla czytelni może to być świetnym rozwiązaniem.

Przy okazji przeglądu ofert producentów skanerów, natknąłem się na jeszcze jedną firmę, której oferta mnie zaciekawiła. Jeżeli ktoś zajmował się kiedykolwiek fotografią, to zapewne kojarzy koncern Konica Minolta. Ostatnim modelem lustrzanki (o ile dobrze pamiętam) był Dynax 5D, który miał swoją premierę w 2005 roku. Później całą technologię przejęło Sony, a Konica zniknęła z rynku aparatów cyfrowych. Okazuje się, że brytyjska firma Covergold ma w swojej ofercie trzy modele skanerów produkowanych przez Minoltę. Dla zainteresowanych podaję adres: http://www.covergold.co.uk/category/28/book-scanners.

Tak w kwestiach ogólnych, to mam jeszcze taką sugestię do sprzedawców skanerów. Ilekroć jestem na różnego rodzaju targach, wystawach, prezentacjach, to zawsze mnie zastanawia jedna rzecz. Dlaczego do prezentacji skanerów używane są współczesne publikacje? W folderach można często przeczytać, że urządzenia dedykowane są do digitalizacji starych ksiąg, map, gazet. Że urządzenia gwarantują bezpieczeństwo. Że oświetlenie pozbawione jest szkodliwego promieniowania. Dlaczego więc tego nie pokazujecie? Czy tak trudno jest przejść się do antykwariatu i na potrzeby prezentacji zaopatrzyć się w jakiś starodruk, poszyt, plan, czy zabytkową księgę (a przynajmniej faksymile, choćby takie: http://antykwariat.tezeusz.pl/234358,kopernik-mikolaj-o-obrotach-sfer-niebieskich-z-1543-r-faksymile.html)?

Więcej informacji o targach znajdziecie na stronie www.cebit.de.

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze stron internetowych producentów.

ZałącznikWielkość
gallery-868x0-233928.png508.66 KB
gallery-868x0-266436.jpg72.38 KB
gallery-868x0-273756.jpg103.52 KB
gallery-868x0-279500.jpg161.85 KB
gallery-868x0-292887.jpg98.29 KB

Facebook Comments Box